Ana sayfa EĞİTİM HABERLERİ ​​​​​​​6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları 4. Ünite Bilim, Teknoloji...

​​​​​​​6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları 4. Ünite Bilim, Teknoloji ve Toplum Sayfa 132, 133, 134, 135 Hayalimdeki Gelecek Cevap

12

Reklamı Kapat


6. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 132 Cevabı

İnsanlığın tarih sahnesine çıktığı günden bugüne kadar pek çok teknolojik gelişme yaşanmıştır. Teknolojik gelişmelerin insanların hayatını nasıl değiştirdiğini tartışınız.

Cevap: Teknolojik gelişmelerin insanların hayatlarının her alanında değişiklikler meydana getirmiştir. Ulaşım hızlanmış, iletişim kolaylaşmış, zamandan tasarruf sağlanmış ve insanların yaşam kaliteleri yükselmiştir.

6. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 133 Cevabı

Jules Verne 100 yıl önce yazdığı kitaplarında günümüz teknolojisinde kullanılan araçlara yer vermiştir. Sizce 100 yıl sonra insanların kullanacağı teknolojik araçlar nasıl olacaktir? Yazınız.

Cevap: Hayal etmek, bir şeyleri ortaya koymanın anahtarıdır. Jules Verne hayal gücünü konuşturmuş ve bu hayaller zamanla gerçekleşmiştir. Bence 100 yıl sonra insanlar, uçan arabalara binecekler, çok daha kolaylaşmış bir hayat yaşayacaklar.

Eğer günümüzde uçan arabalar olsaydı;

1) Toplumdaki mevcut hangi sorunlara çare olurdu? Yazınız.

Cevap: Trafiği azaltır ve insanların gidecekleri yerlere çok daha hızlı ulaşmalarını sağlardı.

2) Hangi yeni sorunları ortaya çıkarırdı?

Cevap: Bu sefer de gökyüzünde trafik oluşur ve buna bağlı olarak ölümcül kazalar yaşanırdı.

6. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 134 Cevabı

Bilim insanı olsaydınız günlük hayatımızı kolaylaştıracak hangi buluşu yapmak isterdiniz? Tartışınız.

Cevap: Uçan halı yapardım. Bu halı sayesinde dilediğimiz yere kısa sürede gidebilme ve zamandan tasarruf sağlama imkanını bulurduk.

6. Sınıf Meb Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 135 Cevabı

Aşağıda günümüzdeki bazı bilimsel gelişmelere örnekler verilmiştir. Bu gelişmeleri dikkate alarak bilim ve teknolojinin getirdiği yeniliklerin gelecekte insan hayafına ne gibi etkileri olabileceğini aşağıdaki boşluğa yazınız.

Cevap: Teknolojinin getirdiği yenilikler gelecekte insanların yaşamlarını daha da kolaylaştıracaktır. Ancak insanlar, kolaya alışacaklar ve hareketsizleşeceklerdir. Buna bağlı olarak da sağlık sorunları yaşanacaktır. Ayrıca, insanların yerini artık robotlar alacak ve her işi robotlar yapabilecektir.BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.