Ana sayfa 8.SINIF 8. Sınıf Top İnkilap Tarihi Çalışma Kitabı Sayfa 113 – Ders ve...

8. Sınıf Top İnkilap Tarihi Çalışma Kitabı Sayfa 113 – Ders ve Çalışma Kitapları cevapvesoru

31
8 Sinif Top inkilap Tarihi calma Kitabi Ders ve calisma Kitaplari cevabi
8 Sinif Top inkilap Tarihi calma Kitabi Ders ve calisma Kitaplari cevabi

Reklamı Kapat

Ortaokul 8. sınıf öğrencileri için Top Yayınlarının İnkilap Tarihi Çalışma kitabının tüm sayfaları bu sayfada sizler için hazırladık, buradaki cevaplar Tunanındır dikkat edelim. Ertesi gün göreceğin konulara genel olarak göz at.Öğrenmeyi harekete geçiren duygu meraktır. Merak duygusu ile öğrenme hem zevkli hem de çok kalıcıdır.  Merak, aynı zamanda dikkati bir noktaya odaklamayı sağlar. Bu çalışma, sadece “hangi konuları göreceğim” diye bir göz atma işlemidir. Detaylı bir çalışma değildir. Bu çalışmanın amacı işlenecek konular hakkında genel bir resme sahip olmaktır.

Aşağıda yanıtlar görülmektedir. Sayfaları çözdükçe güncelliyoruz, eğer çözümleri göremiyorsanız henüz çözülmemiştir. Bu sebeple bir süre sonra yeniden bakınız. Öğrencilerimize tavsiyemiz buradaki cevapları kitaplarına geçirmeden önce kendiniz yapıp burayı sadece kontrol amaçlı kullanmanızdır. İyi dersler…

Sayfanın Cevapları:

8. Sınıf İnkılap Tarihi Öğrenci Çalışma Kitabı Top Yayınları Sayfa 113 7. Ünite Atatürk’ten Sonra İkinci Dünya Savaşı ve SonrasıSavaşta ve Barışta Türk Ordusu Etkinlik Soruları ve Cevapları

Bu etkinlik sayesinde hem araştırarak hem de örnek meni okuyarak Türk Silahlı Kuvvetlerinin ülkemiz için önemini daha iyi bir şekilde kavrayacaksınız.

SAVAŞTA VE BARIŞTA TÜRK ORDUSU

8. Sınıf Top Yayıncılık İnkılap Tarihi Çalışma Kitabı Sayfa 113 Cevabı

A. Atatürk’ün aşağıdaki sözlerinden yola çıkarak Türk Silahlı Kuvvetlerinin önemi ve temel görevleri hakkında düşüncelerinizi yazınız.

“Zaferleri ve geçmişi insanlık tarihi ile başlayan, her zaman zaferle beraber medeniyet nurlarını taşıyan kahraman Türk ordusu! Memleketini en buhranlı ve zor anlarda zulümden, felaket ve belalardan ve düşman istilasından nasıl korumuş ve kurtarmış isen, Cumhuriyet’in bugünkü verimli devrinde de askerlik tekniğinin bütün modern silah ve araçları ile donatılmış bir şekilde vazifeni aynı bağlılıkta yapacağına hiç şüphem yoktur.”
“Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükûmeti’nin ordusu istilalar yapmak veya saltanatlar yıkmak veya saltanatlar kurmak için şunun bunun elinde ihtisas aleti olmaktan uzaktır.”
“Vatanın ve rejimin koruyucusu olmakla kalmayıp en geniş ve gerçek anlamı ile bir barış unsuru ve bir eğitim ve öğretim ocağı olan yenilmez ordumuzun… son sistem silah ve araçlarla donatılması yolundaki çalışmalara hız vermeliyiz.”

  • Cevap: Türk ordusunun ülke güvenliği açısından yeri ve önemi oldukça büyüktür. Çünkü Türk ordusu, ülkemizin en çetin düşman işgalinde olduğu zamanlarda vatanımızın bağımsızlığı ve özgürlüğü için canla başla düşmana karşı mücadele etmiştir. Türk ordusu ülkemizin güvenliğini sağlamasının yanı sıra aynı zamanda ülkemizde refah ve huzur ortamının olmasını da sağlamaktadır.

B. Türk Silahlı Kuvvetleri uluslararası birtakım görevlerle dünya barışının korunmasına da katkı sağlamaktadır. Türk Silahlı Kuvvetleri ile ilgili aşağıda verilen uluslararası görevlerin hangi amaçlarla gerçekleştiğini karşılarına yazınız.

1950 Kore

  • Hangi Nedenlerle Gidildiği: 1950 yılında Çin, Kore’ye savaş açmıştır bu savaşın üzerine Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tüm üyeleri Kore’deki saldırıyı karşılamak ve durdurmak için Kore’ye çağırdı. Bunun üzerine 1950’de Türk ordusu da Kore’ye giderek bu savaşa katıldı.

1974 Kıbrıs

  • Hangi Nedenlerle Gidildiği: Birlşemiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 1974 yılında aldığı 353 sayılı karar ile Türk ordusu yönetimi almak için Kıbrıs’a gitti.

1993 Somali

  • Hangi Nedenlerle Gidildiği: Somali’de 1992 senesinde oluşan açlık faciası nedeni ile 1993 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri Somali’ye giderek oradaki Somali halkına yardım götürmüştür.

1993 Bosna – Hersek

  • Hangi Nedenlerle Gidildiği: Türk Silahlı Kuvvetleri, 1993 senesinde Borna Hersek barışını kuvvetlendirmek için Bosna Hersek’e gitmiştir.

1997 Arnavutluk

  • Hangi Nedenlerle Gidildiği: 1997 yılında Arnavutluk’ta Sırp-Arnavut savaşı çıkması üzerine Türk Silahlı Kuvvetleri savaşı kesmek için Arnavutluk’a gitmiştir.

1999 Kosova

  • Hangi Nedenlerle Gidildiği: ABD’nin 1998 senesinde Arnavut-Sırp çatışmasına engel olmak için NATO harekatını başlatmıştır. Bunun üzerine Türk Silahlı Kuvveleri de ABD’nin NATO harekatına destek olmak için Kosova’ya gitmiştir.

2002 Afganistan

  • Hangi Nedenlerle Gidildiği: Amerika ve İngiliz askerlerinin Afganistan’a saldırı yapması sonucu Türk Silahlı Kuvvetleri 2002’de Afganistan’a destek amacı ile gitmiştir.

2008 Lübnan

  • Hangi Nedenlerle Gidildiği: Suudi Arabistan Lübnan ve İdlib’e svaaş açtığında güvenliği sağlamak amacı ile Türk Silahlı Kuvvetleri 2008 yılında Lübnan’a gitmiştir.

Let’s block ads! (Why?)

3. Sınıf Meb Matematik Ders Kitabı Cevapları

3. Sınıf Bilen Yayıncılık İngilizce Ders ve Çalışma Kitabı Sayfa 

9. Sınıf Yıldırım Yayınları İngilizce Ders Kitabı Sayfa 96 Cevabı | 

3. Sınıf Berkay Yayınları Matematik Ders Kitabı 

9. Sınıf Yıldırım Yayınları İngilizce Ders 

10.Sınıf Demokrasi ve İnsan Hakları Cevapları 

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Cevapları Tuna 

10.Sınıf Almanca Çalışma Kitabı Cevapları Ata-Meb 

10.Sınıf Almanca Ders Kitabı Cevapları Ata – 

10. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları Dikey 

10. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Cevapları Dikey 

10. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Açılım Yayınları

10. Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları Tutku Yayınları

10. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları Mega Yayınları

10.Sınıf Matematik Ders Kitabı Tuna Yayınları Soru Çözümleri (Yeni)
10. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı Cevapları Biryay Yayınları
11. Sınıf Fizik Ders Kitabı Cevapları İpek Yolu Yayıncılık
11.Sınıf İleri Matematik Ders Kitabı Nova Yayınları Çözümleri Cevapları
11. Sınıf Matematik Ders Kitabı Cevapları Ezde Yayıncılık 2017 2018
7. Sınıf Fen Bilimleri Mevsim Yayınları Ders 
7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları Ada Matbaacılık
7. Sınıf Matematik Ders Kitabı Cevapları Gizem Yayınları
7. Sınıf Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları MEB Yayınları

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.