Ana sayfa EĞİTİM HABERLERİ Başbakan’dan YKS ve TEOG açıklaması

Başbakan’dan YKS ve TEOG açıklaması

49
Başbakan'dan YKS ve TEOG açıklaması
Başbakan'dan YKS ve TEOG açıklaması

Reklamı Kapat

Başbakan Binali Yıldırım, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ve TEOG’a ilişkin açıklamada bulundu. ‘Üniversite sınavı gittikçe rahatlıyor. Yapmanız gereken temel eğitimde kafasını şekillendirme hangi alana gideceğinizi şekillendirmek’ diyen Yıldırım, “TEOG’u da değiştiriyoruz. Her şeyi niye değiştiriyorsunuz diye sorarsanız, değişim daha iyisine getiriyorsa durmadan değiştirmeniz lazım” ifadesini kullandı.

Başbakan Binali Yıldırım Elazığ’da Fırat Üniversitesinin Atatürk Kültür Merkezi’ndeki 2017-2018 Akademik yılı açılış ve doktora törenine katıldı.

Yükseköğretim Kurumlaç (YKS) ılaaçıklaması

3,5 milyon genci ilgilendiren üniversite sınavlarına değinen Başbakan Yıldırım, “Üniversite giriş sınavlarında bir değişikliğe gidiliyor. Aslında biraz sadeleştirme. Yani 2 kademeli seçimden, yine 2 kademeli ama aynı günde yapılacak sisteme dönüşüyor. Yüksek Öğretim Kurumları sınava altında 2 oturumda gerçekleşecek bir sınavdan bahsediyoruz. Böylece öğrencilerimiz 3-4 ay boyunca üniversite giriş telaşı ve stresi ile yaşamasın istiyoruz. Esasında üniversitelerde geldiğimiz nokta bugün liselerin mezun ettiği sayı ile üniversitelerimizin kabul ettiği sayı hemen hemen aynı. Ama geçmişten gelen 2 milyon 400 bin öğrencimiz var. İkincisi de en güzel üniversiteye girmek istiyor. Bu sefer orada bir sıkışma oluyor. Tabi ki seçici sisteme ihtiyaç var. Bunu belirleyecek olanda 12 yıllık temel eğitimden aldığınız bilgi birimi artı sınav. Nereyi hak ediyorsanız oraya girmiş olacaksınız. Üniversite sınavı gittikçe rahatlıyor. Yapmanız gereken temel eğitimde kafasını şekillendirme hangi alana gideceğinizi şekillendirmek” dedi.

“TEOG’u da değiştiriyoruz”

Başbakan Yıldırım, “TEOG‘u da değiştiriyoruz. Her şeyi niye değiştiriyorsunuz diye sorarsanız, değişim daha iyisine getiriyorsa durmadan değiştirmeniz lazım” diye konuştu.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.