Ana sayfa EĞİTİM HABERLERİ Okuduğunuz metinden alınan aşağıdaki cümlelerde yer alan altı çizili kelimelerin ve kelime...

Okuduğunuz metinden alınan aşağıdaki cümlelerde yer alan altı çizili kelimelerin ve kelime grubunun anlamını cümlelerin bağlamından hareketle tahmin ediniz.

0
7. Sınıf MEB Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı cevapları
7. Sınıf MEB Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı cevapları

Reklamı Kapat

Okuduğunuz metinden alınan aşağıdaki cümlelerde yer alan altı çizili kelimelerin ve kelime grubunun anlamını cümlelerin bağlamından hareketle tahmin ediniz. Tahminlerinizi TDK’nin sözlüklerinden kontrol ediniz. Kelimeleri ve kelime grubunu birer cümlede kullanarak defterinize yazınız. Cevapları İlke Yayınları’na ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

Okuduğunuz metinden alınan aşağıdaki cümlelerde yer alan altı çizili kelimelerin ve kelime grubunun anlamını cümlelerin bağlamından hareketle tahmin ediniz. Tahminlerinizi TDK’nin sözlüklerinden kontrol ediniz. Kelimeleri ve kelime grubunu birer cümlede kullanarak defterinize yazınız.

Soru: Okuduğunuz metinden alınan aşağıdaki cümlelerde yer alan altı çizili kelimelerin ve kelime grubunun anlamını cümlelerin bağlamından hareketle tahmin ediniz. Tahminlerinizi TDK’nin sözlüklerinden kontrol ediniz. Kelimeleri ve kelime grubunu birer cümlede kullanarak defterinize yazınız.

 • Cevap:

  • “Ne zaman felsefenin ayağı sürçse edebiyat bir bilge görünümü almaya başlar.”
  • “Felsefenin zaman zaman yapmacıklı tavırlara bürünmesi, edebiyatın da zaman zaman uydurma bir bilgelikle donanması bundandır.”

  • Cevap:

  Sözcük grubu: ayağı sürçmek

  Tahminim: Ayağı takılmak

  Anlamı: Yürürken yanlış adım atıp dengesini yitirmek

  Cümlem: Geçen gün ayağım sürçtü.

   

  Sözcük grubu: yapmacıklı

  Tahminim: Yalandan davranma

  Anlamı: Sözde, yazıda içtenlikten uzak, doğala benzemeyen duygulanma gösterileri.

  Cümlem: Yapmacıklı davranmandan hoşlanmıyor

12. Sınıf İlke Yayınları Türk Dili Edebiyatı Ders Kitabı Sayfa 14 Cevabı ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.